Czy od botoksu można się fizycznie uzależnić?
Fizycznie od substancji nie da się uzależnić. Natomiast „uzależniamy się” od efektu i dobrego samopoczucia, które wywołuje nasze odbicie w lustrze. Łatwo i szybko przyzwyczajamy się do bardziej promiennego, świeżego wyglądu twarzy, dlatego trudno się z nim rozstać.
Czy na działanie botoksu można się z czasem uodpornić?
Można, ale to zdarza się to wyjątkowo rzadko. Toksyna botulinowa to białko, przeciwko któremu w niektórych przypadkach nasz organizm może wytworzyć przeciwciała. Może się to wydarzyć jedynie przy dużych dawkach botoksu i bardzo często powtarzanych zabiegach.
Jak to się objawia? Albo rezultat działania preparatu jest coraz słabszy z zabiegu na zabieg, albo w pewnym momencie po zastosowaniu nie ma go wcale. Wtedy robimy 2-3 lata przerwy w korzystaniu z toksyny botulinowej, przeciwciała zanikają, a po tym czasie można znów wrócić do zabiegów.
Czy efekt działania toksyny botulinowej zmniejsza się z każdym kolejnym zabiegiem i trzeba stosować większe dawki?
Nie, efekt się nie zmniejsza z zabiegu na zabieg, nie zwiększa się również dawki stosowanego botoksu. Wyjątkową sytuacją będzie uodpornienie na toksynę związane z wytworzeniem przeciwciał.
Czy botoks przenika do mózgu?
Nie przenika! Po pierwsze, w medycynie estetycznej podajemy bardzo małe dawki preparatu w odpowiednim rozcieńczeniu. Po drugie, podajemy je punktowo w konkretne mięśnie, które są celem naszych działań. Tak mała dawka oraz precyzyjna aplikacja sprawiają, że toksyna botulinowa działa tylko lokalnie, nie dyfunduje – czyli nie rozprasza się – w inne miejsca. Po trzecie wreszcie, mózg jest chroniony barierą krew-mózg, której preparat nie jest w stanie przekroczyć.