Podstawowym elementem przygotowania do zabiegu jest wcześniejsza konsultacja lekarska.
Podczas spotkania i rozmowy chcę poznać potrzeby pacjenta, problem, z którym do mnie przychodzi. Na tej podstawie mogę zaproponować możliwe do przeprowadzenia zabiegi, wyjaśnić ich przebieg i celowość, omówić koszty oraz udzielić odpowiedzi na pytania i wątpliwości.
Powinnam poznać tryb życia pacjenta, jego stan zdrowia, dotychczas przebyte zabiegi, choroby oraz choroby występujące rodzinnie, dowiedzieć się o przyjmowanych sporadycznie lub stale lekach – jednym słowem przeprowadzić rzetelny wywiad lekarski, by potwierdzić istnienie wskazań do proponowanego zabiegu, a co ważniejsze – by wykluczyć przeciwskazania. To bardzo ważne, może się bowiem okazać, że przeprowadzenie zabiegu niesie ze sobą zbyt duże ryzyko powikłań, należy go odsunąć w czasie lub w ogóle z niego zrezygnować.
Ważne są plany życiowe pacjenta – te na najbliższe dni, jak tygodnie i miesiące. Zwłaszcza, jeśli rozważamy wspólnie procedurę wieloetapową, złożoną z kilku zabiegów. Musimy uwzględnić tu cel terapii oraz czas potrzebny każdorazowo na gojenie i regenerację.
Po wspólnym ustaleniu rodzaju i terminu zabiegu przedstawię szczegółowe zalecenia, jak przygotować się do konkretnej procedury.
Zalecenia ogólne
W zaleceniach ogólnych proszę pacjentów o zarezerwowanie sobie czasu na planowany zabieg z niewielkim zapasem, aby uniknąć pośpiechu i stresu. Proszę też o wcześniejsze spożycie lekkiego posiłku.
Zarówno diagnostykę, jak i wszystkie procedury zabiegowe wykonuję na oczyszczonej z makijażu skórze, dobrze więc przyjść bez makijażu lub przygotować się na gruntowny demakijaż. Po zabiegu zabezpieczam skórę kremem regeneracyjno-ochronnym z filtrem UV, bez nakładania makijażu kryjącego – proszę o nieplanowanie aktywności towarzyskich i sportowych w dniu zabiegu. Szczegółowe zalecenia pielęgnacji pozabiegowej zależą od wykonanej procedury i zostaną przedstawione zarówno podczas konsultacji, jak i ponownie po zakończonym zabiegu.