Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry po zabiegu medycyny estetycznej?
Większość zabiegów medycyny estetycznej narusza ciągłość naskórka i skóry właściwej.
Wypełniacze i preparaty do mezoterapii podajemy igłą – na skórze pozostają więc ślady nakłuć, dermapenem kaleczymy skórę, aby ułatwić penetrację substancji aktywnych, peelingami złuszczamy jej wierzchnie warstwy. W każdym przypadku skóra zostaje uszkodzona i potraktowana składnikami o dużej aktywności stymulującej jej zdolności regeneracyjne.
Zadaniem domowej pielęgnacji po zabiegu jest przede wszystkim wyciszenie skóry, jej uspokojenie i bezpieczne, szybkie wygojenie. Jeśli protokół zabiegowy nie przewiduje specjalnych kremów / emulsji do stosowania w domu, najlepiej po zabiegu dbać o skórę kosmetykami, które dobrze znamy, które już stosowaliśmy i były dobrze tolerowane.
Mniej znaczy lepiej
Zalecam pozostanie przy starej, sprawdzonej pielęgnacji, ograniczonej tylko do niezbędnych produktów, głównie o działaniu ochronnym, nawilżającym czy lekko natłuszczającym, aby jak najlepiej zapobiegać utracie wody.
Odradzam testowanie nowego kremu, żelu myjącego, pianki czy czegokolwiek, co może spowodować podrażnienie czy nawet reakcję alergiczną. Odradzam peelingi mechaniczne, używanie kosmetyków o silnym działaniu, bardzo bogatych w składzie czy mocno pachnących. Zalecam ograniczenie liczby stosowanych kosmetyków – podczas zabiegu skóra otrzymała sporo składników aktywnych i musi mieć możliwość ich przyswojenia i wykorzystania. Dajmy jej czas i „spokój” na wygojenie i powrót do formy.
Ochrona przed UV po zabiegu medycyny estetycznej
Jedynym wyjątkiem od reguły jest konieczność stosowania preparatów z wysokim filtrem UV – nawet jeśli dotychczas nie były one częścią naszej codziennej pielęgnacji.